O „MARNÝCH“ DESETI LETECH


O „MARNÝCH“ DESETI LETECH

,

Stala se mi taková věc. Končím svůj minikurz (3 lekce o tom základním z ashtanga vinyasy) a po lekci mi jedna kurzistka přišla poděkovat. No a začala mě chválit. To se může stát. Pamatuju si, že první pochvala, kterou jsem dostal zněla: „Já bych se u toho (pozn. aut. paní hovořila o cvičení, aby nedošlo k mýlce) chtěla potit tak jako vy.“ To byl pro mě gamechanger, protože jsem si uvědomil, že něco asi dělám špatně, když nejvíc splavený jsem po lekci já. Tato pochvala byla z jiné kategorie – vlastně je dobře, že se věci za ta léta někam posunuly. V rámci této pochvaly zaznělo něco ve stylu – jógu cvičím 10 let a tyhle tři lekce pro mě byly přínosnější než těch 10 let. Než jsem ji zarazil, padlo pár nelichotivých slov o ostatních jógových lektorech. Pak už jsem to zastavil. Bohužel nebyl čas na to reagovat v plném rozsahu, tak reaguji tady.

Zarazil jsem to z řady důvodů: ad jedna: možnost zduření ega, člověk ani neví jak a může se stát namyšleným. Raději být na pozoru.

Ad dvě: není to tak dlouho, co jsem sám měl podobný pocit (o přínosnosti) a ventiloval ho. Pak jsem si o tom přemýšlel, a aniž bych snižoval zásluhy svého učitele Pavel Chřestýš Blahůšek, který tedy reagoval ještě nekompromisněji než já (kdo ho zná, tak ví) – tak sem si pro sebe přišel na následující: V běžném životě je 10 let dlouhá doba, ale v józe je to „chvilka“, je to minimální inkubační doba, ve které člověk začne chápat věci, o které často slýchal už předtím, ale nebyl je schopný opravdu SLYŠET. A to, že je najednou slyší a vnímá není zas až tolik o tom, kdo je říká, ale možná ještě více o tom, že sám je připraven je slyšet. Takže ano, ta předchozí léta nám mohou připadat zbytečná a informačně slabá, ale bez nich by to nešlo. Ruku na srdce – když k sobě budeme upřímní, opravdu jsme o „TOM“ nikdy neslyšeli? – spíše ano, ale půda nebyla připravená.

Ad tři: nejen z prosté kolegiality se mi příčí poslouchat snižování úrovně jiných jógových lektorů. Každý učíme svým způsobem, jak nejlépe v daný moment dovedeme. To, že se tím „netrefíme“ do momentálních potřeb nějakého klienta, může být nemilé, ale zároveň je to téma spíše pro něj. Je nás tolik, že nebude problém najít někoho, kdo v daný moment bude vyhovovat lépe. Bez jakéhokoli osočování nebo pocitu zatrpklosti. Vše se mění To, že mi něco nevyhovuje TEĎ, nic neříká o tom, jak to bude v budoucnu.