O jógových básnících


O jógových básnících

,

Už jste se zcela jistě někdy potkali s jógovým vypravěčem. S takovou tou osobou, co dokáže hovořit se zápalem a co dokáže hovořit i hodně. To, co ji rozpaluje, je jóga. A tak se vám zpravidla stane, že jen pasivně posloucháte. A je co poslouchat. Ona osoba se totiž dostala už velmi daleko, soudě podle toho, jak často se v její mluvě vyskytují často tajemné sanskrtské názvy. Namátkou vyberme ty známější jako čakry, prána, kundaliní a jiné. Nejenže dokáže tato slova správně vyslovit, dokonce pohyb tohoto všeho běžně vnímá ve svém těle, a to ve všech jeho obalech, všechno toto se jí probudilo nebo je jen těsně před probuzením.

Och jaké štěstí, že tato osvícená bytost vážila cestu přímo sem, že jsme se mohli potkat, že mohu být poctěn její povznášející přítomností. Snad by mohla vést tuto lekci chvíli ona, ať i ostatní mohou mít užitek z její cesty.

Zároveň si říkáte: „týjo co je špatnýho s mojí praxí? Roky to hobluju a furt nic… Teda něco jo, ale ani desetina toho, co tady …“

Pak ovšem onu osobu uvidíte provádět nějakou pozici a je vám jasno, že jediné, co tady teče a proudí, jsou bujné myšlenky tohohle jógového vypravěče.

Když máte štěstí, potkáte jógového básníka. Ten je o poznání nenápadnější, neboť tao, jež je vysloveno, už není tao. Básník nemluví. A když tak velmi precizně a přece nejasně. Jako zenový mistr.

Někdy za vámi třeba přijde. Vy jste v pozici, zdánlivě jednoduché, kterou už jste dělali třeba tisíckrát a máte takový (ne)skromný pocit, že už „vám jde“ nebo že ji znáte. Poklepe na vás prstem a řekne: „Tohle dej sem.“ Vyvalíte oči, nedává vám to mysl, krom toho to ani nejde. „Tohle dej sem…“ Snažíte se, opravdu se snažíte a nic moc se nestalo. Básník odchází. A vy si možná ani neuvědomujete, že je to básník. Ale pak, za nějaký klidně hodně dlouhý čas, vám to sepne a konečně v té pozici dáte „tohle sem“ a něco se stane. Jste omráčeni silou té poezie. Na chvíli pro vás projevenou genialitou. A když se vám to stane častěji, máte jistotu, že jste potkali jógového básníka.

Čest všem takovým nenápadným básníkům.