O JEDNOM “TAJEMSTVÍ”


O JEDNOM “TAJEMSTVÍ”

,

Jedna moje kamarádka a učitelka (a taky “krotitelka” jógistů) mi jednou říkala, že si připadá jako, když stojí na břehu řeky a prodává kelímky s vodou.”

Tak nějak to bude. Baví mě lidi, jak po lekci jógy ” zkrotnou” a zjemní se a vůbec netuší, že si vlastně za to mohou sami. Mají tendenci přisuzovat svůj změněný stav nám lektorům. A tak děkují a lichotí. Odpovídám: “Můžeš si za to sám/sama.”

A nejzábavnější je po józe hláška: “Tohle bych potřeboval/a každý den.” A já souhlasím s tichým dovětkem, že by to potřeboval každý. Ale proč vlastně ne.

Co tomu brání? Vlastně nic. Další můj kamarád a učitel James Boag říká, že na jógu se stačí narodit jako člověk. Pokud čtete tento text, s největší pravděpodobností tuto podmínku splňujete. V thajském lesním klášteře, kde jsem kdysi pár dní pobýval, na stromech visel nápis: “Dokud dýcháš, tak můžeš praktikovat.” Asi všichni splňujeme i tuto podmínku.

Kršnamáčarja, slovutný “Otec moderní jógy”, zastával jen o trochu méně inkluzivní přístup, říkal: “Jóga je pro každého, kdo není líný.” Tady už se možná skrývá drobné úskalí. Osobně věřím, že lenoch se skrývá v každém z nás. Ovšem pokud dáme na pomyslné váhy efekty praxe jógy, přirozená tendence našeho těla vydávat za každé situace co nejméně energie by měla ustoupit do pozadí.

Ono je totiž takové pravidlo, pokud totiž svou pozornost namíříte DOVNITŘ a s touto pozorností se svým tělem VĚDOMĚ zahýbete (a vlastně s ním ani (tolik) hýbat nemusíte) je přirozené, zákonité a NEVYHNUTELNÉ, že se potom cítíte lépe. Klíč je ve vědomém pohybu a v tom, že se vymaníte z toho toku, který vaši pozornost vytrhuje ven. Není třeba provádět žádné složitosti – sestavy, co si člověk nepamatuje (nebo spíš nechce zapamatovat), náročné pozice, u kterých si člověk není jistý, “aby je dělal správně” (další oblíbená výmluva lenocha v nás) a ani není potřeba tím strávit nějaký závratný čas – OPRAVDU stačí “jen” pár minut KDYKOLIV.

Takže, pokud si myslíte, že jógu potřebujete každý den, podmiňovací způsob (to komplikující slůvko “by” nebo “bych”) není na místě, vše, co je třeba máte… Rád bych napsal “po ruce”, ale to není úplně přesné. Prostě už právě teď jste READY😉‼️