JÓGA A ZRANĚNÍ


JÓGA A ZRANĚNÍ

,

Nedávno jsem přemýšlel o souvislosti jógy a zranění. S nadsázkou (ale ne moc velkou) říkám, že pokud člověk upřímně a vášnivě uchopí praxi ashtanga vinyasa jógy, dříve nebo později se zraní – pohled do statistik říká, že se netýká jen ashtangy vinyasy, ale jógy obecně. Zranění se při jejím cvičení stávají relativně často. Sám jsem přesně toto zažíval opakovaně – ono, když člověk vidí pozici a chce jí za každou cenu napodobit, protože „logicky“ předpokládá, že „čím víc, tím líp“ – čím dokonalejší tvar, tím větší pozitivní efekt, tak má tendenci kolikrát zatnout zuby a dle hesla „no pain, no gain“ té pozice velmi lopotně dosáhnout. No a pak se stane, že hned druhý den jógového retreatu se ani pořádně neohnete k umyvadlu, abyste si vyčistili zuby. Jindy se zase „dopracujete“ do stavu, že plně rozumíte tomu nejmenovanému americkému učiteli jógy z knihy Jóga: Fakta a mýty, který své lekce vede vleže, protože vše ostatní je problém. Ve svých promluvách ale říkám, že to zranění nemusí být nutně špatně – pokud to tedy není mrtvice nebo něco podobně fatálního (i toho se dá dle zmiňované knihy jógou dosáhnout). To zranění vám totiž dá možnost svou praxi uchopit jinak. Říkám dá šanci – to neznamená, že ji přijmete. Jsou takoví a sám jsem mezi patřil, kteří to neberou jako zprávu o nevhodnosti svého přístupu, ale jako výzvu k překonání. A tak si protrpí tu část, kdy tedy „nemůžou“ cvičit a pak se do toho opřou znovu „naplno“. A zranění a jiných problémů přibývá, až člověk nemůže „vůbec nic“ a místo v nirváně skončí na fyzioterapii.

Pokud ale tu šanci, kterou vám „vaše bolístka“ nabízí přijmete – mohou se dít věci. Pamatuji si, jak mě na mé první cestě do Indie „zradilo“ esíčko – nyní to vnímám tak, že vydrželo dost dlouho (dva měsíce intenzivního ohýbání a chvílemi i 8 hodin denně na podložce). A já se ploužil po Maisúru a v duchu usedavě plakal, že jsem tam v hlavním městě jógy a jsem plný touhy po pořádné praxi, ale ten jeden zpropadený bod na mém těle (který se nejvíce ozýval, když jsem dělal klik – což ashtangistu v podstatě diskvalifikuje) mi to neumožňuje. A takhle jsem plakal i před svými učiteli. Smáli se mi. Vedle viditelného pobavení mi říkali: „Good for you. You get different perspective.“ A já to zpočátku nedokázal přijmout. No a pak mi to došlo a na tu praxi, jakou jsem měl dodnes vzpomínám. Nebyly to žádné závratné výkony, to ani nešlo – ale najednou jsem si svého těla více všímal a více si ho vážil. Už jsem jej nevnímal jen jako stroj, jehož pomocí dosáhnu nějaké zvrácené a nebo i převrácené ásany. Dosáhl jsem hlubšího prožitku sepětí se svým tělem – pomalu mi začalo docházet, že nejde o to, kam až se v pozici dostanu, ale z jakého výchozího bodu a nastavení se do ní vydám. A že méně bývá více. A že ásany tu nejsou pro naše ego, ale jako výživa pro naše tělo a šance, jak jej dostávat blíž k harmonii a vyváženosti. To je informace, kterou rád předával dál.

Cvičte, aby vám to dělalo radost. A když náhodou přijde zranění – nechť není fatální;-) – přeji vám, ať je vezmete jako pozvánku k hlubšímu poznání.

P.S.: Zrovna včera mi psala jedna slečna, že by se ráda zúčastnila workshopu James Boag, ale že zatím neví, protože má poraněné rameno a je otázka, jestli už bude v dubnu fit. No a já si říkal, jaký je to paradox, že zrovna tahle omluva přichází na Jamesův workshop, jehož hlavním poselstvím je, že na jógu jste připraveni kdykoliv, ať jste v jakékoli situaci. Workshop, který má ukázat, že jóga nejsou jenom ty pěkné pozice, ale že mnohem víc jde o to, jak vědomě zacházíme se sebou a také se svým okolím. Že jóga je takový kompas, který nám pomáhá se Životem pohybovat s větší lehkostí a efektivitou. To, že neuděláte tuhle pozici nebo onuhle pozici (ať již je důvodem cokoli), je vlastně nepodstatné. Chápu, že bolavé rameno není ideální, pokud se vypravíte na ashtangový workshop, kde se to prkny a psy jenom hemží – ale Jamesův maximálně vlídný přístup postavený na tom, že jógovou praxí rozhodně nejsou jen pevně dané pozice, ale také vibrace manter, meditace a praktická filosofie, je opravdu hodně inkluzivní. Zkusil jsem jí to vlídně naznačit a nabídnul sníženou cenu, pokud bude mít pocit, že je nějak limitovaná. Koho workshop zaujal, více informací najdete tady: https://tao-yoga.cz/james/

P.P.S.: James má teď o víkendu retreat na krásném místě na Šumavě https://jamesboagyoga.com/programs/whole-life-yoga-spring-retreat/.

Může jít o obrázek text, kde se píše USILUJ NE pokrok, 0 DOKONALOST VICE VNÍMÁNI, MÉNÉ DRINY