JÓGA A HUMOR

,

Moje babička s oblibou říkala: „… Abyste se z tý vaší jógy nepos*ali.“ Mě to dráždilo – stejně jako svého času pojetí Vladimíra Mikuláše, který byl schopen během ásanocviku povídat vtipy o alkoholu (!) a doktorech (!!). Alkohol i doktor stojí přeci mimo dokonalý jógový svět. Takže v té době to pro mě, zapáleného ashtangistu, byla příliš silná káva (tím spíš, že kávu jsem samozřejmě také zavrhl – žádná intoxikace! Jen čistá jóga;-)). 

Protože:

Jóga nás transformuje.

Jóga je věda.

Jóga je komplexní systém.

Jóga je prostě vážná věc!

Nicméně zpětně musím uznat (aniž bych chtěl zpochybňovat jógu jako systém, její tradici a propracovanou), že pravdu měli oba – jak babička, tak Vládík – na jeho obranu nutno podotknout, že vtipů o józe a jogínech moc není, tak chápu, že si vypomáhal, kde se dalo:). Na konci jeden svůj oblíbený jógový vtip (a jeden z mála vtipů o józe, který znám) uvedu😉

Když se člověk zaobírá disciplínou, kde se to duchovností a cize znějícími slovy jen hemží, není těžké propadnout klamu o vlastní výlučnosti. Není pak těžké se podobat krystalu, sice krásnému na pohled, který je ale dost neživý. A právě neživost a zatuhlost je v zásadním rozporu s tím, jaký by harmonický a vyvážený člověk měl být. No a já osobně neznám lepší lék na počínající tuhnutí ega a pojímání sama sebe  jako veskrze duchovní bytosti nad všemi ostatními, než je právě humor. Schopnost udělat si ze sebe srandu považuji za naprostý základ svojí psychohygieny. Z pohledu lektora vidím, že kolikrát jeden dobrý vtip a sdílený smích udělá ve skupině více “práce” než klasické úvodní ladění a uvolňování. Jindy zase dobře mířený vtip “že čtvrté cenové” dokáže kvalitně “uzemnit” a hned v počátku zamezit pocitu vlastní výlučnosti plynoucí ze “zjevené pravdy” (takový ten aha moment kdy máte pocit, že všechno víte a všechno do sebe zapadlo, JENŽE to zatím nebylo prověřeno Vaší zkušeností, takže je to zatím neúplné).

Zkrátka vnímám, že humor je v jógových kruzích hodně potřeba a ne vždy je přijímán s pochopením jako pomocník, ale spíše jako rušivý element, protože… Jóga je přeci… vážná věc.

Děkuji všem svým učitelům za to, že byli a jsou, jací jsou a humor jim rozhodně nechyběl. A jsem rád, že na ně mohu alespoň v tomto navazovat… 

No a nyní ten slibovaný vtip:

Přijde bača do obchodu s alkoholem a ptá se: “Máte takové ty míče na cvičení? Takové ty verbally?” 

“Bačo, ty bohužel nemáme.” 

“A máte alespoň jogamatku?” 

“Bačo, nemáme, my jsme přeci obchod s alkoholem.” 

“Tak dobře, dvě flašky borovičky, ale bůhví, že jsem chtěl cvičit.”