OHLÉDNUTÍ ZA YOGA IMMERSION


OHLÉDNUTÍ ZA YOGA IMMERSION

, ,

Dobrý jógový workshop poznáte podle toho, že jeho účinek/efekt ve Vás postupně zraje. Proto přicházím se svým ohlédnutím za YOGA IMMERSION “až” teď.

Když bych měl vybrat jedno slovo, které by vše vystihlo, bylo by to slovo “Život”, možná přesněji “Oživení”. Ne nadarmo James Boag “té své józe” říká Whole Life Yoga. Důležité je, že se nejedná o klamavou reklamu. James má dar polévat na první pohled suché filosofické koncepty živou vodou, a tím je pozvat je do naší každodennosti. Je v tom opravdu dobrý a nebojí se použít všech dostupných prostředků – takže v průběhu povídání o jógové filosofii dojde krom sanskrtských súter a šlók také na znělku dávného seriálu Transformers nebo na píseň skupiny Nirvana Come As you are. Celé učení jógy staré tisíce let je najednou živé a svěží, jakoby navržené pro nás tady a teď.

Velmi podobně to je s pohybem. S Jamesem nemůžete čekat “jógovou klasiku” a zamrzávání v pozicích často velmi nepřirozených, byť oku lahodících. Jenže znáte to, ne vše, co dobře vypadá, pak dobře také chutná a má dlouhodobě prospěšný efekt.

Tady to bylo obráceně. Ne vždycky to dobře vypadalo navenek, jak jsme zjistili s Tomáš Hakl, když jsme se probírali záběry ze semináře, ale důležité bylo, že tělo bylo náležitě vyživeno. Necvičíme pro to být dokonalou předlohou pro 2D obraz (byť došlo i na jednu trikónásanu, byť v hodně neortodoxním pojetí). Jsme 3D bytosti, a tak bychom se měli hýbat ve všech směrech, a jaké je to labůžo, je opravdu těžké zachytit.

James je trochu jako Jára Cimrman tělocvikář – jde o to, aby to bylo jako doopravdy. Proto žádná podložka, žádné pomůcky, v běžném životě také kolikrát není čas a prostor se dlouze chystat a je třeba využít danou chvíli. Yoga happens right here, right now.

S tím souvisí i venkovní vlivy. Znáte to, uděláte si jógový seminář a někdo pod vámi si udělá florbalový turnaj. Emoce tečou proudem, stříkají zejmána v podobě zvuků dost nepodobným těm z jógového meditačního playlistu. A James? Je v klidu… “Kolikrát ve svém životě jste v naprostém tichu?”

No a pak zjistíte, že si někdo přímo pod oknem udělal hudební festival. Florbal už dále není problém, protože bicí spolehlivě přehluší VŠECHNO. A James? Je v klidu. Jóga je skillfullness in action. Takže využijte to, co přichází a transformujte to ke svému užitku… A tak cvičíme do rytmu a to, co mohlo celý seminář nenávratně potrhat, mu nakonec dodalo novou šťávu.

Vrcholem bylo, když jsme na melodii nějakého pop-songu kapely pod námi mantrovali Džajánanda Jašóda Dulál… Tím se ukázalo, že se dá opravdu praktikovat KDYKOLI!