online kurz: Yoga Essentials


online kurz: Yoga Essentials


Tento kurz je určen pro vážné zájemce o jógu. Její praxe by měla přesahovat „prosté“ cvičení ásan. Svou roli by tu měl zastávat rozvoj vnímání vlastního těla a jeho potřeb, vnímání dechu a jeho kultivace. Vedle těchto fyzických úrovní také relaxace jako pomyslný přechod k „jemnějším“ koncentračním a meditačním technikám. Takto pojímaná praxe oslovuje lidskou bytost ve své úplnosti a může posloužit jako dobrý základ k dalšímu posunu v sebepoznávání.

V rámci kurzu sdílím to, co jsem se naučil v rámci své více jak 12leté praxe různých směrů jógy: od ashtanga vinyasa jógy přes hatha jógu k principům zdravého pohybu, meditaci a dalšímu, co je spjaté s jógou a sebepoznáváním. Kurz je zaměřen na to, co by mělo být na samém začátku jógové praxe: a sice uvědoměním si svého těla, jeho momentální kondice a jeho správného nastavení, pak teprve má smysl se pokoušet o nějaké ásany.

V rámci našeho kurzu se tedy zaměříme především na:

  • správné držení těla, principy zdravého pohybu, zvědomování středu těla a jeho posilování;
  • uvědomování dechu, otevírání těla vlastnímu dechu, využití dechu jako nástroje k plynutí;
  • relaxace, kvalitní relaxace je velkým osvěžením pro celý organismus přetížený stresem a velkým množstvím různorodých podnětů, jež nás zahlcují;
  • koncentrace a úvod do meditace, praxe jógy by měla být přípravou pro tyto zpočátku obtížně uchopitelné techniky, jejichž přínosy jsou ovšem nesporné a praxe jógy bez nich není úplná

Tyto všechny prvky zahrneme do krátké sestavy, již bude možno modulovat podle toho, co bude naším hlavním tématem. Smyslem celého kurzu je nabídnout zájemcům nástroje, které posléze budou moci využít v rámci svého vlastního rozvoje.

Kurz je otevřen všem úrovním, předchozí zkušenost s praxí jógy není podmínkou.

Obsah kurzu:

Kurz obsahuje 12 lekcí (v rozsahu cca 60–75min), které vám budou postupně zpřístupňovány: první po přihlášení a poté každý týden ve středu jedna. Jediné, co pro přehrávání potřebujete je přístup na YouTube, počet přehrání není omezen. Vedle videa vždy obdržíte v emailu náměty na svou každodenní praxi, které lze zařadit do svého běžného fungování.
Jako účastníci kurzu máte možnost konzultace s lektorem formou emailu nebo jinak elektronicky, možná je také osobní konzultace.

Můj osobní dojem:

Kurz Yoga Essentials je výsledkem mé dlouholeté praxe, kdy jsem zejména v posledních letech hledal vhodnou formu toho, co chci předávat. Mým hlavním tématem je, že jóga, resp. jógová pozice, nemusí nutně znamenat lotosový sed či nohu za hlavou, že mě více zajímají ty přesahy, ať směrem k držení těla, nebo rozvoji vědomí.
Není to první běh tohoto kurzu a já měl tedy šanci jej průběžně zdokonalovat. Oproti starším časům jsem mírně upravil koncept, kdy jsou jednotlivé principy, se kterými se seznámíme v prvních šesti lekcích, aplikovány v sestavě, kterou se naučíme ve druhé polovině kurzu. Postupně směřujeme ke větší jemnosti a niternosti.

Cena: 1200,- (cena je doporučená, vzhledem k situaci, kdy řada z nás řeší existenciální otázky se rád domluvím na slevě).

Přihlášení na: ohni.ohen@gmail.com