OHLÉDNUTÍ ZA JEDNÍM PONOREM


OHLÉDNUTÍ ZA JEDNÍM PONOREM

Když jdete na jógový seminář a pár pater pod vámi probíhají gymnastické závody, jeden by čekal, že tam uvidí jistou podobnost. Dobře, na józe se asi nebudou rozdávat medaile, hudba bude jiná (dobře, hodně jiná), ale jistý důraz na formu a flexibilitu se dá očekávat.

Nicméně to by se nesmělo jednat o workshop Yoga Immersion vedený James Boag. Ponoření do jógy totiž nutně nemusí znamenat se “vyvrátit” do nějaké zamotané pozice, dávat si nohy za krk a jiné vylomeniny, což si tak nějak automaticky s jógou spojujeme. Jenomže když má být praxe jógy o hledání harmonie a vyváženosti na různých úrovních, nedá se vykročit jen jedním směrem – byť flexibilitu je rozhodně důležité rozvíjet. Více než “protahovacím” ásanám jsme se věnovali ukotvení se a napojování se kvalitu země, neboť každý strom roste jen tak vysoko, jak hluboké má kořeny. Více než setrvávání v nehybnosti jsme pulzovali, neboť Život v nás také pulzuje. Došlo i na aktivity ve dvojicích, protože je škoda nevyužít, když se sejde skupina bláznů (teda jógistů).

Ano, hudba byla opravdu jiná. Vibrace manter mají tu výhodu, že se dostanou hodně hluboko a to, co se započalo na podložce (i když kdo zná Jamese, ví, že podložku na jeho akcích využije maximálně na šavásánu), mohlo mít svůj efekt ještě umocněno pomocí posvátných hlásek sanskrtu.

A nezůstalo jen u toho. Jóga Sútra je dnes ikonický jógový text, který řadu začínajících jógistů překvapí – pamatuji si sám sebe, když jsem je poprvé otevřel a – rád bych napsal “začetl se”, ale to jde těžko, když tomu textu vlastně nerozumíte (ač znáte význam každého slova). Později už rozumíte, ale celé se to zdá “příliš” – příliš vzdálené, nedosažitelné a ne úplně použitelné a přenositelné do běžné ho fungování a jogování. James má naštěstí schopnost tento text, kterému se věnuje přes 20 let, prezentovat tak, že vám “pod rukama” ožije a jste schopni jej v podstatě integrovat do své praxe a vnímání světa vnitřního i vnějšího. A tak jsme si sice že semináře neodnesli medaili (jako pár vyvolených gymnastek tam někde pod námi), ale odnesli jsme si něco cennějšího – aktualizovaný kompas jam a nijam a celé osmidílné stezky jógy, díky kterému možná na cestě nezbloudíme a nebo spíše nezbloudíme tolik;-).

DŮLEŽITÉ: Už ladíme program na příští rok – a bude to stát za to, kdo chcete být u toho, můžete se zaregistrovat tady: https://1url.cz/@Yoga_Immersion

Ať máte čerstvé info!

Díky všem, kteří přišli.

Speciální poděkování Petr Hoffelner za fotky.