O PRAXI JÓGY

Když se jogist(k)y zeptáte, jak se má, vystavujete se nebezpečí, že budete čelit smršti excitovaného optimismu. Přesně v duchu “běžných” článků o józe, kdy se postava A dostala ve svém životě na dno – což je takový základní “předpoklad” k upřímné jógové praxi, proto Bhagavad Gíta začíná na bojišti a proto první slovo Jóga Súter je “atha”. Nicméně každý takový článek pokračuje tím, jak se postava A postavila zpátky na nohy – a to je také takovým znakem jógové praxe, že vám pomůže (ono taky ze dna se nedá jít moc nikam jinam než nahoru, že?). No a potom to pokračuje dál, pokud je text opravdu “výživný” přidají se i osoby B a třeba i C a všichni naleznou harmonii, žijí na růžovém obláčku taženém houfem Pegasů a opravdu NIC je nemůže rozhodit. No, a když člověk takové články čte a vidí rozesmáté obličeje jógových lektorů (nevím, jak ostatní, ale přál bych vám někdy vidět, jak se tvářím doma ve svém přirozeném prostředí😂) může mít takový pocit, že takové ty těžší stavy a emoce už člověka políbeného jógou nenavštěvují a že vše je neustále zalité sluncem. V jednom jógovém studiu dokonce visí “vyhláška” zakazující blbou náladu, nespokojenost a stížnosti… To místo mám rád, ale tenhle kus papíru mě nebetyčně s*re. Jakoby – když budu parafrázovat slova písničkáře Karla Plíhala o písničkách pro děti – jogín musel být za a) ohebný, za b) mladě vypadající a za c) vždy usměvavý, a tak neměl nárok na poctivou plnotučnou podzimní (i jinou) “depku”.

Na tu by ale nárok mít měl. Když se totiž podíváme na slavný citát: “Practice, practice, all is coming.” Máme na první pohled pocit, že přijde jen vše dobré. Jenže to slovo “dobré” tam jaksi není zmíněno. Všechno je opravdu Všechno. Jakože úplně Všechno. Takže to z mé zkušenosti není tak, že už nic zlého, nepříjemného, těžkého nepřijde, ale že díky praxi mám šanci si to více uvědomovat a zároveň mám místo stability. Protože co? Když mě ta horská dráha jménem život vyvrhne někam hluboko, tak co? Ráno a večer si zase sednu na svůj polštářek a v tom se nic nemění. Ani když mě to vyhodí někam vysoko. I když jsem fakt HIGH, tak zase: ráno a večer si sednu a bude to v něčem stejné a pevné. Zároveň skrze pozorování člověk vnímá, že v tom okolním světě se vše mění a to, že se věci hýbou jedním směrem, znamená, že “za chvíli” půjdou zase jinam. Že za všechno se platí. A vylézt co nejvýš nemusí být úplná výhoda, protože… Víme, co… Takže jóga není ochranný bunkr, do kterého se za vámi deprese a jiné nepěkné stavy nedostanou, ale je to nástroj, který vám umožní si vychutnat všechny odstíny a chutě, které život přináší, a nabízí šanci přijmout a naučit se mít rád i ty na první pohled nepříjemné.

Takhle to alespoň v daný okamžik vnímám, a proto mě hodně potěšila Katka Kuku, když na mou “záludnou” otázku: “Jak se máš?” odpověděla: “Praxe mě drží.” Mě taky a to je ten největší dar, co jsem od jógy “dostal”.