James Boag: Yoga Immersion: movement, sound & meditation

Zažijte intenzivní ponoření do učení jógy v její celistvosti. Vyzkoušejte staletími prověřené principy v praxi pohybu, manter a meditace. Poznejte harmonii všech úrovní Vaší bytosti.

Zveme vás na workshop Jamese Boaga, uznávaného učitele jógy, který představí své pojetí jógy postavené na moudrosti starých věků, ovšem aktualizované pro moderní dobu. Výsledkem je neotřelé pojetí propojující svobodný a přirozený pohyb se staletími prověřenými principy a technikami, které nám umožňují lépe poznat sami sebe a způsoby, jakými interagujeme s okolním světem.

Workshop Yoga Immersion:

  • představí jógu v její celistvosti (základní principy a široký rejstřík technik)
  • ukáže jógu z jiných úhlů pohledu, než bývá obvyklé, jde o staletími prověřené principy a jejich aplikaci pro běžný život člověka v 21. století
  • naučí nové způsoby, jak se lze pohybovat a jak použít pohyb jako výživu pro tělo (budeme směřovat k dlouhověkosti a k udržitelnosti)
  • nabídne celou škálu technik vhodných pro psychohygienu, které vyživují i jemnější obaly naší osobnosti – včetně vibrací manter, kterými je James vyhlášený
  • je vhodný pro všechny se zájmem nejen o jógu, ale o způsoby jak se cítit harmonicky na všech úrovních našeho bytí.

Důležité informace:

Kdy: 9.–11. září
Kde: Jemný Svět, Chopinova 10, Praha 2
Cena: 5900,-
Přihlášení a další informace: ohni.ohen@gmail.com

Více o workshopu

Slovo „immersion“ znamená ponoření se, příp. zahloubání nebo pohroužení. Přesně to nás čeká, neboť jóga je disciplína veskrze komplexní a s nedozírnou hloubkou. James Boag o ní říká: „Jóga je prověřeným celoživotním, sebevzdělávacím, rehabilitačním a ozdravným programem, který nám pomáhá pochopit to, kým doopravdy jsme ve své celistvosti. Budeme postupovat holisticky skrze pohybové, meditační a písňové techniky, formou hry a zkoumání vztahů na různých úrovních.“

Orientační program:

Pátek večer: Úvod: jóga jako celostní nástroj sebepoznání

Sobota ráno: Pohybem k rovnováze – jógásana jako cesta k poznání svého těla (Hatha jóga 108, 1. část)

Sobota odpoledne: Hledání autentičnosti uvnitř i navenek (meditace, sebedotazování a hluboká relaxace)

Neděle ráno: Pohybem k rovnováze – jógásana jako cesta k prohloubení poznání okolního světa (Hatha jóga 108, 2 část)

Neděle odpoledne: Závěrečná integrace: pohyb, vibrace a rezonance

Hlavní témata workshopu:

Pohyb / Embodiment / Jógásana:

Budeme zkoumat a prohlubovat své porozumění základním principům hatha jógy (poznámka: „hatha“ zde neznamená konkrétní moderní jógový styl, ale jógu pracující s lidským tělem na řadě úrovní) ve vztahu k pohybu obecně a ke klasické i moderní praxi ásan.
Zejména budeme zkoumat principy dlouhověkosti, které jsou ve shodě s přirozeností našeho těla:

  • zahřátí/rozcvičení pro tonizaci orgánů, aktivaci a harmonizaci systému našeho těla. Projdeme účinné a škálovatelné techniky pro udržení rovnováhy, propojení a regeneraci těla a principy zajisťující výživnou, celoživotní praxi,
  • Haṭha jóga 108 (haṭha jóga posunutá na vyšší úroveň): ha a ṭha, slunce a měsíc, jin a jang: skloubení strukturální integrity a odolnosti s prostorem a relaxací. Naučíme se, jak přistupovat k ásanám, abychom podpořili vyváženost, včetně toho, jak používat ásany k rozvoji síly, k ochraně páteře a kloubů a k usnadnění svobody pohybu po celý život. Součástí bude i prozkoumání principu bandhy a toho, jak ji můžeme využít k podpoře vyživujícího oběhu a proudění ve všech částech těla
  • Cvičení pro život – využití principů haṭha jógy v širších pohybových aplikacích, trénink smyslů a reflexů jako součást jógové praxe. Spontánnost pohybu.

Meditace:

Základní jógová technika, každý den proto budeme věnovat určitý čas meditační praxi. Budeme pracovat s jednoduchými a přístupnými technikami, které si účastníci mohou odnést domů, pracovat s nimi a případně si je přizpůsobit svým potřebám.

Také pomocí sebe-dotazování budeme zkoumat principy, které nám pomohou překonat naše obvyklé způsoby vnímání. To nám pomůže orientovat se ve světě informačního přetížení a bombardování rozličnými vjemy s větší lehkostí, rozlišováním a rozhodností.

Co můžeme udělat pro to, abychom směřovali k jinému typu dialogu a k hlubší komunikaci, která podporuje spojení a toleranci, namísto obviňování sebe i ostatních a udržování frustrace a utrpení?

Vztahy – jóga se odehrává v souznění, jde o náš vztah, k sobě samým, k druhým a k našemu okolí. Zaměříme svou pozornost i tímto směrem.

Zvuk, vibrace, mantry:

V jistém smyslu jsou všechny techniky jógové praxe o zvuku. Ásana je klasicky popisována jako prostor dlouhodobě udržitelných dobrých vibrací. Budeme věnovat čas praktikám kírtanu a zpěvu, které zasahují ty části naší bytosti, kam se obtížně dostáváme s pomocí ostatních technik.

O Jamesovi

James jógu a její filozofii učí po celém světě. Ve svém pojetí se věnuje především základním jógovým principům a přirozenému pohybu. Svým pojetím aktualizuje moudrost tradičního učení jógy pro moderní dobu. Vystudoval sanskrt v jihoindickém Mysore, sdílení svých zkušeností se věnuje již dvacet let. V září v Praze povede workshop YOGA IMMERSION.
Více o Jamesovi najdete na: http://www.jamesboagyoga.com/
Jeho online kurzy najdete na: http://www.yogaanytime.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *