Józe se věnuji od roku 2008, kdy mě naprosto uchvátila ashtanga vinyasa jóga a její dynamičnost a “tah na branku”. V letech 2012–2014 jsem třikrát, vždy na více než tři měsíce, pobýval v jihoindickém Mysore, hlavním městě ashtanga vinyasa jógy, kde jsem byl certifikován k výuce první (2012) a druhé série (2014).  Abych rozšířil svoje povědomí o jiných jógových směrech, jógové filosofii a hlubších souvislostech jógové praxe a fungování lidského těla jsem studoval a úspěšně zakončil kurz učitele hatha jógy II. třídy České akademie jógy ve spolupráci s FTVS (2015). Vedle toho jsem absolvoval kurz súfijské jógy Borise Tichanovského (2015), v rámci sebepoznávání jsem pobyt ve tmě dle tibetského rituálu jangtik (třikrát v období 2014–2015) a kurz shiatsu (2017 a 2019). V současné době se vedle jógy věnuji také qigongu. 

Všechny získané zkušenosti se doplňují a vytvářejí paletu různých přístupů, jež mi umožňují vybrat ten nejvhodnější pro daný okamžik a danou osobu nebo skupinu. Více v sekci Pojetí a Lekce Jógy

Lidé, kteří mě inspirují:

Dalibor Štědronský www.ashtanga.cz
na prvním místě musím zmínit Dalibora. Ten mi ukázal to nejdůležitější: jógu nestačí jen “cvičit”, je třeba ji pevně zabudovat do svého života. S každodenní samostatnou praxí se mohou dít “zázraky”.

Lenka Oravcová www.lenkaoravcovajoga.cz, autorka fenomenální knihy Jóga a jógová terapie, Principy zdravého pohybu, přesměrovala mojí praxi od úsilí o dokonalou formu ke vnímání hlubších souvislostí. 

Jiří Čumpelík www.yogaprague.cz/ mě oslovil svým propracovaným pojetím jógy v propojení s vývojovou kineziologií a fyzioterapií.

Přestože mě nikdy de facto neučili, chci zmínit ještě dvě jména:

Petr Smil www.pranayoga.cz  a Laura Crowe www.lauracrowe.cz
oba mě inspirují svým poctivým přístupem k józe s mnohými přesahy.

Mimo jógové kruhy mě v současnosti nejvíce inspiruje: Jan Pletánek www.taiji-pardubice.czkterý mi otevřel úplně nové obzory, co se týká vnímání lidského těla, pohybu a vnímání energie.

V Indii jsem praktikoval u Vijaye Kumara, který mi ukázal, že k “ashtanze” se dá přistoupit s ladností a lehkostí www.ashtangasaadhana.com
a měl jsem štěstí, že jsem mohl chvíli praktikovat pránájámu a záklony s Vinayem Kumarem www.pranavashya.com

Speciální poděkování zaslouží:

Katka Nováková za nezištnou pomoc v začátcích mé dráhy “učitele jógy”, která stále trvá;-) http://jogapruhonice.cz/

Ladislav Pokorný, na jehož lekci jsem poprvé zavnímal, že jóga muže být i něco víc než strečink.  www.anandashala.cz

Yoggspiration – za materiální a všestrannou podporu, více o jejich produktech najdete na: https://www.yoggspiration.cz/