workshop Cesta dovnitř proti proudu času

aneb Setkání s jógovou historií na vlastní kůži


„Kdo zná historii, nemusí opakovat chyby minulosti.“

POZOR! Informace, se kterými se budeme seznamovat, mohou způsobit ztrátu mnohých iluzí!

Když se řekne jógová historie, každému se spontánně vybaví časy velmi dávné, staré jako lidstvo samo. Málokdo ale tuší, že období, které je nejvíce relevantní pro podobu dnešní jógy je výrazně mladší – je to přelom 19. a 20. století, kdy se udála jógová renesance, jejíž plody „sklízíme“ dodnes. V rámci našeho semináře si toto období více přiblížíme a zároveň budeme zkoumat technky, které stály u zrodu jógové praxe, jak ji známe dnes.

První část bude více praktická – ukážeme si, jakým způsobem tvořili jógoví průkopníci a kde čerpali inspiraci – zde nás čeká nejedno překvapení. Ve druhé části – více teoretické si budeme povídat o historii jógy, o vztahu moderní jógy a té „původní“. Zároveň se zamyslíme nad tím, co nám povědomí o jógové historii může přinést do naší současné praxe.

Co si z workshopu odneseš: (co se tam naučíš?)

–  dozvíš se, kde se vzala jóga, kterou cvičíš
–  je dobré být v obraze, vše tedy zasadíme do širšího historického kontextu 
–  zjistíš, že ne všechno bylo tak, jak se říká, nebo jak si myslíme, že bylo
–  gram praxe je cennější než tuna teorie, ochutnáme, jak vypadala jóga dříve
–  dostaneš materiály a inspiraci k dalšímu studiu
– a ještě něco navíc;-)

Workshop je vhodný pro ty, kteří se rádi dozvídají nové informace a chtějí si je zařadit do souvislostí.

Vzhledem k povaze tématu jej více ocení adepti věnující se jógové praxi delší dobu, ovšem vítáni jsou všichni se zájmem o věc.

Orientační program:

Dopoledne:

10:00–13:00 Komentovaná lekce: Po stopách moderní jógy, ochutnáme konkrétní techniky stojící na počátku jógového boomu a zároveň si představíme metodu, jakou používali velcí jógoví učitelé 20. století – jako byl např. Šrí Jógendra nebo Kršnamáčarja.

Odpoledne:

14:00–17:00 Přednáška a jemná praxe: Cesta dovnitř proti proudu času. Moderní jóga vs. Klasická jóga. Povídání a diskuze o jógové historii a relevanci jednotlivých vývojových období pro naši současnost – pro nás tady a teď.   

Čas (orientačně): 10:00–13:00; 14:00–17:00
Cena (orientačně): 1100,-
Další informace na: ohni.ohen@gmail.cz