Ohlédnutí za Jógovou konferencí 22.10.


Ohlédnutí za Jógovou konferencí 22.10.

Když se stanete lektorem jógy, možná trochu překvapivě to znamená, že stále musíte něco psát. To by nevadilo, s psaním úplně problémy nemám. Blbé je, že pořád se obracíte do daleké budoucnosti. Je to logické, akce se musí vyhlásit a zpropagovat a je tedy potřeba lidem sdělit, o co půjde. Já jsem spíše intuitivní a rád improvizuji a je to pro mě asi takové, jako by se vás někdo zeptal, na co budete mít chuť k obědu za půl roku;-). Ne vždy se to dá dobře vymyslet.

Když jsem dostal nabídku vystoupit na jógové konferenci, přemýšlel jsem asi takhle: účastníci budou docela vydatně “ocvičení”, chtělo by to něco jiného – zrovna jsem plynul na vlně objevování moderní jógové historie, tak jsem si řekl, že by bylo fajn dát přednášku a praxi na ní navazující. Sepsal jsem to, naplánoval si to a zdálo se to jako dobrý nápad.

Čas běžel, akce se blížila, přišel rozpis jednotlivých lekcí – jsem nasazen jako číslo tři. Znáte to na pobytech je kritický třetí den a konferencích a festivalech je kritická třetí lekce. Po těch předchozích dvou lekcích si lidé potřebují odpočinout, pobavit se mezi sebou, připravit se na oběd. Vstoupila do mě pochybnost – tyjo, abych tam nakonec s “jógovým Cimrmanem” Jógendrou nebyl sám. Trochu jsem se proklínal za svůj příliš smělý záměr a svoje osvětové tendence. Váhal jsem, jak moc se připravovat. V duchu jsem se chystal na spíše trapnou chvilku samoty v překrásném, ale obrovském sále Martinického paláce. Pak přišla zpráva, že všechny lekce jsou plně obsazené. Sakra, tak to bych se měl pořádně nachystat. Mysl plynule přešla do jiného módu – tyjo, aby když přijdou, aby nebyli zklamaní – třeba na jednom festivale lidi čekali, že budeme tancovat a já na ně nastoupil s historií jógy;-).

Konečně přichází den D, tisknu handouty a vyrážím královskou cestou do paláce, je krásné hloubavé podzimní počasí a já hloubám, co a kdo mě vlastně čeká. Vstupuju dovnitř. Potkávám spoustu známých tváří, tak se trochu uklidňuju. Lektorská šatna je naštěstí dost prostorná, tak si svou ranní praxi odbydu přímo na místě – asi bych si zvyknul praktikovat v paláci:-D.

Přichází čas a já vcházím do sálu. Ano, třetí lekce bývá kritická, ale rozhodně nejsem sám. Počet lidí se navíc zvýšil potom, co jsem dovolil v průběhu své přednášky konzumaci přinesených pokrmů a nápojů. Hlavní úkol je jasný – nezkazit publiku chuť k jídlu. Detaily z raného Jógendrova dětství, kdy byl unesen potulnými a špinavými jóginy tedy maximálně omezuji. Snažím se svou pozorností obsáhnout celý prostor a postupně se mi to daří. Po čase dokonce dostávám spásnou myšlenku trochu si stáhnout zvuk repráků, jejichž zpětná vazba mě neúprosně drtí a znemožňuje mi zformulovat jinou než holou větu. podařilo se a já tedy nemluvím jako úplný lobotom. Nakonec jsme úspěšně dorazili do cíle, nikomu řízek (samozřejmě veganský, jsme na józe) nezaskočil. Lidé se tváří spokojeně (asi dobrý oběd) děkují a odchází. Já mám smíšené pocity – vím, že umím odpřednášet lépe a trochu mě mrzí “promarněná” příležitost. Jenže není nutné se nějak přehnaně bičovat, čeká mě ještě druhé kolo.

Přestávku trávím živým rozhovorem o podobnosti jógy a qigongu (čínské energetické cvičení).

Poté nastupuji o patro výš a v již uvolněnějším rozpoložení prezentuji Jógendrovu sestavu. Jen se mu omlouvám – vlivem té přestávky jsem mu z ní udělal docela qigong. Tak doufám, že jsem tohohle zapomenutého jógového genia moc nezneuctil;-).

Každopádně děkuji Vaškovi, Jakubovi a Katce za pozvání, bylo moc fajn se účastnit tohohle setkání a zacvičit si v paláci;-)

Děkuji Daře Rakovcik za fotky!

Jinak handout k přednášce najdete tady: https://tao-yoga.cz/materialy/

Článek o Šrí Jógendrovi tady: https://tao-yoga.cz/sri-jogendra-zapomenuty-prukopnik/ vyšel v časopise Jóga Dnes (https://www.jogadnes.cz/)

A někdo jste tu poptával i nějaké to povídání, tak zkuste tohle:

01) https://drive.google.com/…/1Sep29vN9ZFwSh4Iymrw…/view…

02) https://drive.google.com/…/1SeACDKnnqwmMwe0Iorg…/view…

03) https://drive.google.com/…/1SOAcM5KtyAZgjUQNELX…/view…