Ashtanga Vinyasa jóga: Základní principy praxe

Ashtanga vinyasa je systémem, jenž jedinečným způsobem rozvíjí ohebnost a silové vlastnosti našeho těla. Tato dynamická a fyzicky náročnější praxe směřuje k dosažení čistě  jógového cíle, kterým je klid mysli. Tento minikurz je zaměřen na základy, na kterých stojí ashtanga vinyasa jóga.

V průběhu kurzu se zaměříme především na:

  • Dech – a synchronizace pohybů s dechem, hlavní pilíř ashtangové praxe,
  • nastavení těla do osy a aktivace hlubokého stabilizačního systému (jógově bychom použili termín bandhy),
  • prohloubení koncentrace a vnímání vlastního těla (zapojení smyslů, především pohledu dršti).

Tyto principy budeme aplikovat na důležitých sekvencích z ashtangových sérií – jako jsou pozdravy slunce, vybrané pozice ve stoje, tzv. vinyasa (dynamický přechod mezi pozicemi) a závěrečné pozice.

Pro koho je kurz určen?

  • pro toho, kdo by má rád jógovou praxi plynoucí na vlně dechu
  • pro věčné začátečníky, kteří by rádi restartovali svou jógovou praxi
  • pro zkušenější praktikující, kteří by se rádi vrátili ke kořenům a k základním principům, případně praktikující jiných jógových směrů, kteří hledají inspiraci
  • pro všechny ty, kteří se sebou chtějí „něco dělat“
Poznámka pro ashtangové „puristy“:
ashtanga vinyasa jóga se obvykle praktikuje v pevně stanovených sestavách. To má celou řadu výhod i nevýhod. Osobně jsem se na základě svých zkušeností s vlastní praxí a také výukou rozhodl sestavy upravit – zejména zkrátit a zjednodušit a upravit některé přechodové prvky mezi pozicemi, aby lépe vyhovovaly potřebám adepta žijícího moderním životním stylem. Praxe ahstanga vinyasa jógy je pro mě o principech, ne o rigidně držené formě.  

 Témata:

Pozdrav slunci A a B a jejich varianty; vybrané pozice ve stoji, pozice na zemi, vinyasa – dynamický přechod mezi pozicemi (jump back a jump through), závěrečné pozice – inverze svíčka (sarvangásana) a stoj na hlavě (šíršásana)

Další informace:

KDY: Úterý: 17:30 (12.-26.9.)
KDE: Jemný Svět, Chopinova 10, Praha 2
CENA: 750 (3 90minutové lekce plus materiály v elektronické podobě)
PŘIHLÁŠENÍ: ohni.ohen@gmail.com